Průvodce nákupem

Textilní vazáky

Textilní vazáky (někdy familierně označované jako “hadráky”) jsou nejčastěji vyrobeny z polyesteru (PES): buď z PES tkaniny (vázací pásy/popruhy), případně z kombinace vinutých vláken a tkaninového rukávu (tzv. nekonečné smyčky).

„To je hadrák, ten (povrch) leští…“
Jejich první výhodou je přizpůsobivost. Ocelové lano či řetěz se někdy může přes hranu lámat „natvrdo“ a poškozovat se tak – textilní vazák se flexibilně obemkne i kolem nepravidelných tvarů.  Měkká tkanina na povrchu vazáku navíc nepoškozuje choulostivé povrchy břemen, jako jsou např. laky na finálních výrobcích atp.

Stejně nosné, ale snadno se přenášejí
Pokud potěžkáte 3 základní typy vázacích prostředků (tedy „hadrák“, ocelové lano a ocelový řetěz o totožné nosnosti a délce), textilní vazák bude bezkonkurečně nejlehčí. Umí tedy zvládnout naprosto stejnou zátěž jako další typy (100 tun, na speciální zakázku i víc), ale mnohem snadněji se s ním manipuluje. Tato redukce váhy při stejné nosnosti dosahujte až 75 %. Takže i když práce s vysokonosnostními vazáky bude vždy náročná, zvedat celý den 12kg “hadrák” místo 50kg řetězu vám ji může aspoň trochu ulehčit…

Jsou první volbou, nehodí se ale všude
Tyto výhody ale současně představují i omezení: oproti ocelovým jsou textilní vazáky zranitelnější v případě břemen s ostrými hranami či drsnými povrchy nebo v náročných venkovních či vnitřních podmínkách (stavebnictví, těžký průmysl atp.).

Dodatečná ochrana prodlouží životnost
Kromě toho, že „hadráky“ jsou nejlehčí, jsou taky nejlevnější. Proto někdy i pro náročné provozy dává ekonomický smysl prodloužit jejich životnost dokoupením gumové či polyesterové ochrany/návleku na nejvíce namáhané části vazáku.

Jindy je povaha zdvihacího režimu v náročném provozu taková, že nezbývá než si připlatit a koupit mechanicky (a třeba i teplotně) odolnější ocelové vazáky (lana nebo řetězy).

Ztraceni v nabídce? Stačí zavolat.
Při výběru je třeba přihlédnout k mnoha parametrům – povaze břemen (jejich max. hmotnosti, tvaru, typu povrchu), využívaným způsobům zavěšení břemene, frekvenci užívání vazáků, provozním podmínkám (teplota prostředí, UV, výskyt olejů, kyselin, bělidel, vysoké prašnosti atp. atp.).

Proto pokud byste potřebovali poradit, která sestava vázacích prostředků je pro vás ekonomicky i funkčně nejvýhodnější, stačí nám nezávazně zavolat nebo nechat zprávu, ozveme se a pomůžeme vám (Radek Filípek nebo Petr Mahdal, viz : Kontakty).

Textilní vazáky (17)